Aloes Roślina Przyszłości

n3ALOES ROŚLINA O NIEZWYKŁYCH WŁAŚCIWOŚCIACH TOWARZYSZY CZŁOWIEKOWI OD WIEKÓW. ZNANO JĄ W STAROŻYTNEJ GRECJI, CHINACH I INDIACH. MIĄŻSZ ALOESU WYKORZYSTYWANO W LECZENIU RAN I OPARZEŃ. SPROSZKOWANY LIŚĆ ALOESU STOSOWANO W LECZENIU ZABURZEŃ TRAWIENIA.
W STARYCH RECEPTARIUSZACH MOŻNA ZNALEŹĆ LICZNE OPISY ALOESOWYCH NALEWEK, MAŚCI I KREMÓW, KTÓRYM PRZYPISYWANO TEŻ WŁAŚCIWOŚCI ODMŁADZAJĄCE.

Ze względu na cenne terapeutyczne zalety aloesu, uchodził on nawet za remedium, choć długo brakowało naukowych potwierdzeń jego działania. Tajemnica pozostawał też skład miąższu. Dopiero w latach osiemdziesiątych minionego stulecia aloes poddano gruntownym badaniom biochemicznym, toksykologicznym i farmakodynamicznym, które stały się punktem zwrotnym dla wykorzystania tej rośliny w medycynie i kosmetyce. Okazało się m.in., że liść aloesu pozbawiony skóry traci właściwości przeczyszczające i alergizujące, a objawia inne, przydatne w rozlicznych kuracjach. W toku badań laboratoryjnych i klinicznych potwierdzono m. in. działanie bakteriostatyczne, grzybobójcze, antywirusowe, biostymulujące, antyrodnikowe, regenerujące i ochronne aloesu.

Obecnie badania naukowe nad aloesem nadzoruje Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu (International Aloe Science Council – IASC), która powstała w USA w latach 90. Czuwa ona nad jakością produktów aloesowych. Od 1993 r. ma też prawo przyznawania certyfikatów potwierdzających ich czystość i jakość. Certyfikat wskazuje, że produkt, który go otrzymał, zawiera biologicznie czynny aloes, a IASC ręczy za jego jakość i gwarantuje bezpieczne stosowanie preparatu bez działań niepożądanych.

Aloes Oczyszczony

n3aIstnieje kilka odmian aloesu; do najpopularniejszych i najcenniejszych należą Aloe Vera, Aloe arborescens, Aloe barbadensis. W celu uzyskania pełnej aktywności biologicznej aloes musi być hodowany przynajmniej cztery lata. Dopiero po tym okresie najcenniejsze substancje aktywne występują w nim w dostatecznej ilości i w odpowiedniej postaci chemicznej. Pozyskanie cennego miąższu aloesowego odbywa się przez obranie liścia ze skóry, co umożliwia pozbycie się aloiny wywołującej alergie i uczulenia. Pozbawiony skóry liść jest następnie poddany oczyszczeniu metodami fizykochemicznymi, m.in. z udziałem węgla aktywnego. Próby skrócenia tego procesu lub obniżenia jego kosztów kończą się fatalnie. W produkcie pozostają bowiem resztki związków alginowych, które mogą wywołać uczulenie, a przy podaniu doustnym zaburzenia pokarmowe. Oczyszczony aloes powinien być poddany jeszcze analizie biochemicznej i bakteriologicznej. Dopiero po uzyskaniu wszystkich atestów może być wykorzystywany w lecznictwie i kosmetyce.

Odkąd aloes znalazł się pod lupą naukowców, każdy rok przynosi odkrycie nowych substancji aktywnych, których właściwości są badane w laboratoriach i klinikach. Ostatnio zidentyfikowano w miąższu aloesu antyoksydant o działaniu znacznie przewyższającym dotychczas znane związki chemiczne, w tym także witaminę E.

Na dokładne zbadanie i sklasyfikowanie oczekuje jeszcze około dwustu wyizolowanych z miąższu aloesu związków chemicznych, które są nową nadzieją dla medycyny i kosmetyki. Obecnie nadal na bardzo szeroką skalę wykorzystuje się czysty miąższ aloesowy. Decyduje o tym jego unikatowy, synergi-styczny skład.

Aloes i Skóra

Miąższ aloesu działa na skórę wszechstronnie, i co najważniejsze, w zgodzie z jego biologiczną naturą. Przez medycynę ludową był on uważany za skuteczny lek przeciw oparzeniom. Nowoczesne badania potwierdziły ten fakt, ale znacznie rozszerzyły wskazania. Szerokie badanie dermatologiczne i histopatologiczne wykazały, że aloes charakteryzuje się szczególnym powinowactwem do ludzkiej skóry. Wnika w nią głęboko i wielokrotnie szybciej niż woda. Ma pH 5,2-5,6, czyli takie, jakie powinna mieć zdrowa skóra. Ten odczyn, jak i substancje czynne zawarte w miąższu aloesu hamują namnażanie się bakterii, wirusów i grzybów. Stwierdzono też ponad wszelką wątpliwość, że aloes łagodzi stany zapalne i towarzyszący im ból. Najlepsze efekty uzyskuje się, łącząc działanie aloesu i anty-bakteryjnych farmaceutyków. Obserwacje kliniczne potwierdziły, że stosowanie preparatów aloesowych przyspiesza regenerację skóry, a co za tym idzie gojenie się ran i owrzodzeń. Składniki miąższu aloesowego przyspieszają i usprawniają zarówno proces ziarni-nowania, jak i naskórkowania, wpływając bezpośrednio na podziały komórkowe. Aloes uznawany jest też za aktywatora fibroblastów. Okazało się, że potrafi nie tylko wymusić nowe podziały fibroblastów, ale także przyspieszyć produkcję kolagenu. Przy stosowaniu preparatów aloesowych w kosmetyce daje to wyraźny efekt liftin-gujący skórę.

Warto zwrócić uwagę na szczególne właściwości nawilżające miąższu aloesowego. Ma to znaczenie w kuracjach odmładzających, zwłaszcza że proces starzenia się związany jest w znacznym stopniu z dehydratacją tkanek. Aloes ma nie tylko zdolność wprowadzenia wody w środowisko tkanek, ale także potrafi przytrzymać ją tam dostatecznie długo. Dzieje się to za sprawą mukopolisacha-rydów, których aloes zawiera bardzo dużo. Te obserwacje przyczyniły się m. in. do zalewu rynku nawilżającymi kosmetykami aloesowymi. Jednak nie wszystkie dają pożądany efekt. Eksperci twierdzą, że dopiero zawartość w produkcie 25% miąższu aloesu może nawilżyć skórę dostatecznie głęboko i długotrwale. Warto zwracać na to uwagę kupując kosmetyki z aloesem.

W dermatologii i kosmetyce została wykorzystana także właściwość stymulowania przez składniki miąższu aloesowego krążenia w podskórnych naczyniach włosowatych. Ma to znaczenie dla lepszego zaopatrzenia tkanek nie tylko w tlen, ale i w substancje aktywne. Aloes zalicza się też do najsilniejszych immunostymula-torów pochodzenia roślinnego. Od lat powszechnie znane są preparaty iniekcyjne Fibs i Biostymina. Do dziś są wykorzystywane w okulistyce oraz do poprawy ogólnej odporności organizmu, zwłaszcza po przebyciu chorób wirusowych i bakteryjnych. W uzasadnionych przypadkach immunostymulujące preparaty aloesowe stosuje się też profilaktycznie. Wykryto 1 potwierdzono również właściwości kera-tolityczne miąższu aloesowego, co znalazło natychmiast zastosowanie w łagodnie pilingujących maseczkach kosmetycznych. Ostatnio prasa fachowa doniosła, że aloes pochłania promieniowanie UVA i UVB, co prawda w stopniu nieznacznym, bo od 2 do 5 SPF. Obserwacje te zostały jednak wykorzystane w produkcji kosmetyków kolorowych na bazie miąższu z aloesu oraz w preparatach do pielęgnacji ciała po opalaniu.

Karierę robi też aloes w preparatach antycelulitowych. Wykorzystano tu jego znakomitą penetrację w głąb skóry, działanie na naczynia włosowate, zdolność stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu, właściwości przeciwzapalne i wzmacniające tkankę łączną oraz właściwości detoksykujące. Dermatolodzy potwierdzili, że mukopoli-sacharydy aloesowe mają unikatową zdolność korygowania przepuszczalności błon komórkowych. Mogą bowiem nie tylko dostarczać wodę i substancje odżywcze, ale także usprawniać usuwanie substancji zbędnych, a więc detoksykować skórę.

Ciąg Dalszy Nastąpi

Można śmiało napisać, że opowieść o aloesie będzie miała ciąg dalszy, ponieważ lista substancji aktywnych zawartych w tej roślinie jest wciąż otwarta. Na szeroką skalę prowadzone są badania w renomowanych naukowych ośrodkach amerykańskich i europejskich. Zachęcające są m.in. badania (jeszcze in vitro) nad właściwościami immunologicznymi oraz antynowotworo-wymi. Nie ulega wątpliwości, że wiele kuracji farmakologicznych i kosmetycznych będzie wspieranych aloesem. Rośnie też zainteresowanie suplementacją preparatami aloesowymi wszelkich kuracji odmładzających. Badania nad właściwościami aloesu rodzą nowe nadzieje, a jak potwierdza dotychczasowa praktyka, można liczyć, że nie będą to nadzieje złudne.

W następnym wydaniu LNE przyjrzymy s/e bliżej powodom zawrotnej kariery aloesu w suplementacji.

Kosmetyki Aloesowe

Unikatowe właściwości miąższu aloesowego, jego kompleksowe działanie na skórę sprawiło, że na rynku jest coraz więcej kosmetyków aloesowych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na preparaty amerykańskiej firmy Forever Living Products.

Od ćwierć wieku prowadzi ona własne plantacje aloesu, ma więc szeroki dostęp do miąższu aloesu najwyższej jakości, potwierdzonej międzynarodowym certyfikatem. W preparatach FLP wykorzystywany jest więc aktywny aloes, zmienia się tylko postać, w jakiej jest stosowany.

W ofercie Forever Living Procucts są m. in. maseczki: Aloes Fleur de Jouvence z glinką kaolinową, Aloe Fleur Fabrique z materią bawełnianą, Aloe Gel, galaretka aloesowa, Aloe MSM Gel z siarką do cery trądzikowej. kremy: Aloe Propolis Creme z kitem pszczelim, R3 Factor z kwasami owocowymi serum: Alpha E – Factor z witaminami E, A i C.

Ponadto Forever Living Products proponuje preparaty pilingujące, antycelulitowe, nawilżające i odżywcze do ciała, które mogą być też wykorzystywane do masażu.

Aloesowe kuracje odmładzające mogą być wzbogacone doustną suplementacją produktami FLP – ogromną popularnością cieszy się szczególnie pitny miąższ aloesowy. Rocznie na całym świcie wypija się ponad pół miliona litrów tego eliksiru zdrowia i urody.

Preparaty wraz z pełną ofertą FLP są dostępne bezpośrednio u dystrybutorów, którzy są przygotowani do fachowych konsultacji i porad.

Pin It on Pinterest

Share This